• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/profile.php?id=100006274814662&sk=about&section=work
İlçe Müftüsü

    

Mehmet TAŞDELEN

Namaz Vakitleri
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.45003.4638
Euro3.66073.6754
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret130228
 • 2013 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası yarışmaları - 25/03/2013
 •  

  Camiler ve Din Görevlileri Haftası Yarışmaları (2013 Yılı)
  2013 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası Yarışmaları son müracaat 29 Mart 2013 tarihidir.
  Müracaat edecek personelimizin 29 Mart 2013 tarihine kadar Müftülüğümüz Din Hizmetleri Bölümüne başvurması gerekmektedir. Konu ile ilgili yazı ve yarışma şartları aşağıya çıkarılmıştır.

  EK-1

  2013 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MÜNASEBETİYLE DÜZENLENECEK YARIŞMALARLA İLGİLİ ŞARTNAME

  Başkanlığımız Taşra teşkilatında görevli Kur’an kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin kayyım unvanlarında görev yapan erkek personel arasında Hafızlık, Kur’an-ı Kerim ve Ezanı Güzel Okuma; Kur’an kursu öğreticisi unvanlarında görev yapan kadın personel arasında Hafızlık ve Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmaları düzenlenmektedir.

   

  1. AMAÇ:

  Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlama Etkinlikleri çerçevesinde personelimizin yeteneklerini geliştirmek, planlı çalışma alışkanlığı kazanmalarını, kişisel gelişimlerinin ve kendilerini yetiştirmelerinin devamlılığını ve mesleklerini cesaretle yapacak şekilde kendilerine güven duymalarını sağlamaktır.

   

   

  2. YARIŞMAYA KATILMA ŞARTLARI:

   

  Erkek Görevliler: Hafızlık, Kur’an-ı Kerim ve Ezanı Güzel Okuma yarışmalarına Başkanlığımız taşra teşkilatında görevli asıl, vekil ve sözleşmeli imam hatip, müezzin kayyım ve Kur’an kursu öğreticisi unvanlarında görev yapan erkek personel,

   

  Kadın Görevliler: Hafızlık ve Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma yarışmalarına Başkanlığımız taşra teşkilatında görevli asıl ve sözleşmeli Kur’an kursu öğreticileri unvanlarında görev yapan kadın personel katılabilecektir.

   

   

  3. MÜRACAAT:

  Şartları uygun olan personelimiz, 01–29 Mart 2013 tarihleri arasında bağlı bulundukları müftülüklere müracaat edebileceklerdir.

   

  Erkek Görevliler: Hafızlık, Kur’an-ı Kerim ve Ezanı Güzel Okuma yarışmalarının önceki yıllarda yapılan Türkiye finallerine katılarak birinci, ikinci ve üçüncü olan personelin,

   

  Kadın Görevliler: Hafızlık ve Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma yarışmalarının önceki yıllarda yapılan Türkiye finallerine katılarak birinci, ikinci ve üçüncü olan personelin müracaatları kabul edilmeyecektir.

   

  4. UYGULAMA:

   

  a) Hafızlık yarışmasında değerlendirme; ilgili kurullarca hıfzı kontrol, eda-seda ve tecvid üzerinden yapılacaktır.

  b) Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma yarışmasında değerlendirme; ilgili kurullarca güzel okuma (eda), tecvid, terennüm (makam) ve güzel ses üzerinden yapılacaktır.

  c) Ezanı Güzel Okuma yarışmasında değerlendirme; ilgili kurullarca fonetik/diksiyon, güzel okuma (eda), makam ve güzel ses üzerinden yapılacaktır.

  d) Erkek Görevliler: Hafızlık, Kur’an-ı Kerim ve Ezanı Güzel Okuma Yarışmalarına, il ve ilçe bazında başlanacak ve yarışmaya katılım şartlarına sahip istekli bütün personelin katılması sağlanacaktır. İl ve ilçe birincileri belirlenecek, bunlar arasında il merkezinde yapılacak yarışma sonucunda bölge yarışmasında ili temsil edecek olan il birincisi tespit edilecektir. Bölgelerde düzenlenecek yarışmada Türkiye final yarışmasında bölgeyi temsil edecek bölge birincisi belirlenecektir.

  e) Kadın Görevliler: Hafızlık ve Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmalarına, il bazında başlanacak ve yarışmaya katılım şartlarına sahip istekli bütün personelin katılması sağlanacaktır. İlçelerden müracaat edenler ildeki yarışmaya katılacaktır. İl birincileri böylece belirlenecektir. Büyükşehir statüsünde olan illerin yalnızca metropol ilçelerinde İlçe Seçici Kurulu oluşturulabilecek ve ilçe birincileri, bağlı oldukları il müftülüklerine bildirilecektir. Büyükşehirlerde metropol ilçe birincileri ile diğer ilçelerden müracaat edenler arasından il birincisi belirlenecektir. Bölgelerde düzenlenecek yarışmada Türkiye final yarışmasında bölgeyi temsil edecek bölge birincisi tespit edilecektir.

   

  5. SEÇİCİ KURULLAR:

   

  5.1- Erkek Görevliler: Hafızlık, Kur’an-ı Kerim ve Ezanı Güzel Okuma yarışmaları;

   

  a) İl ve İlçe Seçici Kurulları:

  İl merkezlerinde ve görevli sayısı 30’dan fazla olan ilçe merkezlerinde; il veya ilçe müftüsünün başkanlığında, bir müftü yardımcısı veya bir ilçe müftüsü, ilahiyat fakültesinden bir öğretim üyesi/görevlisi, eğitim merkezinden bir eğitim görevlisi, imam hatip lisesi meslek dersi öğretmenlerinden bir kişi, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenlerinden bir kişi, baş/uzman/vaizlerden bir kişi, aşere – takrip icazeti almış bir hafız ve rehber öğreticilerden bir kişi (yoksa hafız) olmak üzere en az beş kişiden oluşur.

   

  Görevli sayısı 30’dan az olan ilçe merkezlerinde seçici kurul oluşturulmaz ve bu ilçelerde yarışmalara katılmaya istekli olanlar il merkezindeki yarışmaya katılırlar. 

   

  b) İl Seçici Kurulları:

  İl genelindeki seçmelerin yapılmasında il seçici kurulu; il müftüsünün başkanlığında, bir müftü yardımcısı veya bir ilçe müftüsü, ilahiyat fakültesinden bir öğretim üyesi/görevlisi, eğitim merkezinden bir eğitim görevlisi, imam hatip lisesinden bir meslek dersi öğretmeni, baş/uzman/vaizlerden bir kişi, aşere –takrip icazeti almış bir hafız ve bir rehber öğreticiden (yoksa hafız) olmak üzere en az beş kişiden oluşur.

    

  c) Bölge Seçici Kurulları:

  Yarışmanın yapılacağı ilin müftüsünün başkanlığında; bir müftü yardımcısı, ilahiyat fakültesi öğretim üyelerinden/görevlilerinden iki kişi, eğitim merkezinden iki eğitim görevlisi, imam hatip lisesinden bir meslek dersi öğretmeni ve aşere–takrip icazeti almış bir hafız (yoksa hafız) olmak üzere en az beş kişiden oluşur.

   

  5.2- Kadın Görevliler: Hafızlık ve Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma yarışmaları;

   

  a) İl Seçici Kurulları:

  İl merkezlerinde il müftüsünün başkanlığında, bir müftü yardımcısı veya bir ilçe müftüsü, ilahiyat fakültesinden bir öğretim elemanı, eğitim merkezinden bir eğitim görevlisi, imam hatip lisesinden bir meslek dersi öğretmeni, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenlerinden bir kişi, baş/uzman/vaizlerden bir kişi, din hizmetleri uzmanı, aşere - takrip icazeti almış bir hafız (yoksa hafız) ve bir rehber öğretici olmak üzere en az beş kişiden oluşur. Kurul, varsa ikisi veya üçü kadın personel arasından seçilir.

   

   

  b) Metropol İlçe Seçici Kurulları:

  İlçe merkezlerinde ilçe müftüsünün başkanlığında, bir ilçe müftüsü, ilahiyat fakültesi öğretim üyelerinden/görevlilerinden bir kişi, eğitim merkezinden bir eğitim görevlisi, imam hatip lisesinden bir meslek dersi öğretmeni, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmenlerinden bir kişi, baş/uzman/vaizlerden bir kişi, din hizmetleri uzmanı, aşere - takrip icazeti almış bir hafız (yoksa hafız) ve bir rehber öğretici olmak üzere en az beş kişiden oluşur. Kurul, varsa ikisi veya üçü kadın personel arasından seçilir.

    

  c) Bölge Seçici Kurulları:

  Yarışmanın yapılacağı il’in müftüsünün başkanlığında, bir müftü yardımcısı, ilahiyat fakültesi öğretim üyelerinden/görevlilerinden iki kişi, eğitim merkezinden iki eğitim görevlisi, imam hatip lisesinden bir meslek dersi öğretmeni, baş/uzman/vaizlerden bir kişi, din hizmetleri uzmanı ve aşere–takrip icazeti almış bir hafız (yoksa hafız) olmak üzere en az beş kişiden oluşur. Kurul, varsa ikisi veya üçü kadın personel arasından seçilir.

   

  d) Yüksek Seçici Kurul:

   

  Diyanet İşleri Başkanlığınca tespit edilecektir.

  e) Hafızlık ve Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmaları seçici kurullarında hafız olanlar tercih edilecek, bulunmaması halinde diğer görevlilerden oluşturulacaktır.

  f) Ezanı Güzel Okuma Yarışmaları seçici kurullarında Dini Musiki Hizmet İçi Eğitim Kurslarından geçmiş öğretmenler, müftüler ve hafızlar tercih edilecektir. Bu özelliklere sahip görevli bulunmaması halinde söz konusu kurullar Dini Musiki’ye yatkın, bu alanda birikimi ve çalışması olan diğer görevlilerden oluşturulacaktır.

   

  g) Her yarışma için ayrı bir seçici kurul oluşturulacaktır. Yeterli sayıda görevli bulunmaması halinde, bir görevliye birden fazla seçici kurulda görev verilebilecektir. Kur’an-ı Kerim ve Ezanı Güzel Okuma yarışmasını tek seçici kurul yapabilecektir.

   

   

  6. DEĞERLENDİRME ESASLARI:

   

  A. Hafızlık Yarışmasında İlçe, İl ve Bölge Seçici Kurulları şu hususlara dikkat eder:

   

  a) GENEL İLKELER:

  1. Yarışma sırası kura ile belirlenecektir.

  2. Her adaya 3 soru sorulacaktır.

  3. Önceden hazırlanan sorular kura ile belirlenecektir.

   

  b) SORULAR:

  1- Birinci soru sayfa başından sayfa sonuna kadar olacak (soru 1-10. cüzlerden sorulacak),

  2- İkinci soru sure geçişli olacak (11-20. cüzlerden sorulacak),

  3- Üçüncü soru sayfa geçişli olacak (sayfa sonundan diğer sayfaya geçebilecek ve soru 21-30. cüzlerden sorulacak),

  4- Yarışmacıya her soru için beşer dakikalık süre tanınacaktır.

   

  c) OKUYUŞ TARZI:

  1. Okuyuşlarda aday tedvir veya tahkik usullerinden birini seçebilecektir.

  2. Aday hadr usulüyle okumak istiyorsa müsaade edilecek ancak puan kırılacaktır.

   

  d) NOT BAREMİ:

  1. Hıfzda her soru 20 puandır (20x3=60).

  2. Tecvid ve meharici huruf 25 puandır.

  3. Eda-Seda 15 puandır.

   

  e) DEĞERLENDİRME:

  1. Aday takılır veya müşabehata kaçarsa geriden almasına iki defa imkân verilecektir. Birinci tekrarda okuyabilirse 1 puan, ikinci tekrarda okuyabilirse 2 puan düşülecektir.

  2. Aday takılır ve kurul tarafından hatırlatma yapılınca devam edebilirse 5 puan düşülecektir.

  3. Aday takılır, hatırlatmaya rağmen devam edemezse o soruyu okuyamamış sayılacak ve bu soruya puan verilmeyecektir.

  4. Hadr usulünde okursa her sorudan 5 puan düşülecektir.

   

  f) TECVİD:

  1. Medd-i tabii, idğam mea’l-ğunne gibi her tecvid konusu ihlalinde yarım puan düşülecektir.

  2. Her meharic-i huruf hatasından 1 puan düşülecektir.

  3. Her hareke hatasından yarım puan düşülecektir.

   

  g) EDA-SEDA :

  Puanlamada okuyucunun eda ve sedası yönünden değerlendirme, Seçici Kurul Üyelerinin takdirine bırakılmıştır.

    

  B. Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmasında İlçe, İl ve Bölge Seçici Kurulları şu hususlara dikkat eder:

   

  a) GENEL İLKELER:

  1. Sorular önceden eşit uzunlukta hazırlanacak ve bir sayfadan fazla olmayacaktır.

  2. Yarışma sırası ve sorusu kura ile belirlenecek ve 10 dakikalık hazırlık süresi tanınacaktır.

  3. Yarışmacıların yarışma okuyuşu 10 dakikayı geçmeyecektir.

   

  b) OKUYUŞ TARZI:

  Tahkik usulünde okunacaktır.

   

  c)NOT BAREMİ:

  1. Tecvid, meharic-i huruf ve sıfat-ı huruf 50 puandır.

  2. Eda-seda, makam ve terennüm 50 puandır.

   

  d) DEĞERLENDİRME:

  1. Her tecvid kuralı ihlalinden 1 puan düşülecektir.

  2. Her meharic-i huruf ihlalinden 1 puan düşülecektir.

  3. Her vakıf, vasl ve ibtida hatasından 1 puan düşülecektir.

  4. Manayı bozacak şekilde kelimeyi veya harekeyi yanlış okuma ile oluşan galattan 2 puan düşülecektir.

  5. Aday hadr veya tedvir usulünde okursa 5 puan düşülecektir.

  6. Eda-seda-makam ve terennüm yönünden değerlendirme Seçici Kurul üyesinin takdirine bırakılmıştır.

   

  C. Ezanı Güzel Okuma Yarışması İlçe, İl ve Bölge Seçici Kurulları şu hususlara dikkat eder:

   

  a) GENEL İLKELER:

  1. Yarışma sırası kura ile belirlenecektir.

  2. Yarışmacıya bir ezan okutulacak, aynı ezanda iki makam uygulanacaktır.

  3. Okuyucular, uygulayacakları iki makamı Saba, Uşşak, Rast, Segah ve Hicaz makamlarından seçerek kendileri belirleyecekler, ilk makamdan seçtiği diğer makama geçiş yapacaktır.

  4. 10 dakikalık süre tanınacaktır.

  5. Yarışmacının hatalarından dolayı müdahale edilmeyecektir.

   

  b) NOT BAREMİ:

  1. Eda ve seda (sahne duruşu) 25 puan,

  2. Fonetik/diksiyon 25 puan,

  3. Güzel ses 25 puan,

  4. Makamı uygulama 25 puandır.

   

  c)DEĞERLENDİRME:

  1. Her fonetik/diksiyon kuralını ihlalden 5 puan düşülecektir.

  2. Makamı uygulayamadığı takdirde 5 puan düşülecektir.

  3. İki makam arasındaki geçişte, ara bir makam kullanarak geçiş yapıldığı takdirde 3 puan düşülecektir.

  4. Güzel ses ve sesi seçtiği makama uygun kullanıp kullanamadığının değerlendirmesi Seçici Kurulun takdirine bırakılmıştır.

   

  D. Yarışmacıların puanı, yarışma Seçici Kurul Üyeleri tarafından verilen puanların aritmetik ortalamasıdır. Eşitlik olması halinde sırasıyla değerlendirmeye esas olan hususlardaki puanlara bakılacak, eşitlik bozulmadığı takdirde kur’a çekimine gidilecektir.

   

   

  7. YARIŞMA TAKVİMİ, BÖLGE MERKEZLERİ VE BU MERKEZLERE DÂHİL İLLER:

   

  Yarışma takvimleri, bölge merkezleri ile bu bölgelere dâhil iller (Ek-1,2,3,4,5,6,7,)’de, duyuru metinleri ise (Ek-8 ve 9)’da belirtilmiştir.

   

  8. MÜKAFAATLAR:

   

  Yarışmalarda başarılı olan personele il müftülüklerince teşvik ödülleri verilebilir. Türkiye 1., 2. ve 3.’leri ile final yarışmalarına katılan diğer bölge birincilerine Başkanlıkça Camiler ve Din Görevlileri Haftası resmi açılış merasiminde aşağıdaki ödüller verilecektir.

   

  A- Hafızlık Final Yarışmasında dereceye girenlerden:

  Birinciye 10.000- TL

  İkinciye 9.000- TL

  Üçüncüye 8.000- TL

   

  B- Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmalarında dereceye girenlerden:

  Birinciye 6.000- TL

  İkinciye 5.000- TL

  Üçüncüye 4.000- TL

   

  C- Ezanı Güzel Okuma Yarışmalarında dereceye girenlerden:

  Birinciye 5.000- TL

  İkinciye 4.000- TL

  Üçüncüye 3.000- TL

   

  Ayrıca bölge birincisi olarak final yarışmasına katılanlara 1.500’er TL ödül verilecektir.

  9. DİĞER ŞARTLAR:

  a) İlgili Kurullarca yapılan değerlendirme sonuçları ve kararları bir tutanakla tespit edilerek özel dosyasında saklanır.

  b) İl ve bölge yarışmalarının yapılacağı il müftülükleri, yarışmalarla ilgili koordineyi sağlayacak, ayrıca yarışmacı personelle Seçici Kurul Üyelerinin iaşe ve ibatelerini de karşılayacaktır.

  c) Yarışmaların sonuçları, yarışmaları takip eden hafta içinde il müftülüğüne, bölge final yarışma merkezine, bölge yarışmalarının sonuçları ise aynı süre içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığına bildirilecektir.

  d) İl, ilçe ve bölge merkezlerindeki yarışmalar halkın huzurunda ve daha çok katılımın sağlanması amacıyla cami içinde veya cami dışında uygun salonlarda yapılacaktır. Yarışma yeri, tarihi ve saati çeşitli yollarla vatandaşlarımıza duyurulacaktır.

  e) Yarışma sonuçları tutanakların Seçici Kurulda görevli bütün üyelerce imzalanmasından sonra ilan edilecektir. Dereceye giren personelin ödülleri protokol sırasına göre yetkililerce verilecektir.

  f) İlden bölge merkezlerine yarışmacı olarak gidecek personele ve bölge birincisi olarak Türkiye finallerine katılacak personele mahalli saymanlıkça yol hariç bir gün süreyle yolluk ve yevmiyeleri ödenecektir.

  g) Türkiye finalleri Diyanet İşleri Başkanlığınca görüntülü olarak kayda alınacak, Başkanlık bunları yayınlama, çoğaltma ve satma hakkına sahip olacaktır. Final yarışmalarına katılanlara verilen ödüller, “telif hakkı ödemesi” yerine sayılacaktır.

  h) Yarışmalara katılan personel, bu şartname hükümlerini ve seçici kurul kararlarını kabul etmiş sayılacaktır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde Diyanet İşleri Başkanlığının kararları geçerlidir.

  i) İl/İlçe ve bölge seçici kurullarında,

  1) Üye olarak görevlendirilenlerden kurumlarınca yolluk ve yevmiye ödenmeyenlere azami net 100-(Yüz) TL ile iaşe, ibate ve yol masrafları,

  2) Yüksek Seçici Kurullarda başkan ve üye olarak görevlendirilenlerden kurumlarınca yolluk ve yevmiye ödenmeyenlere azami net 150-(Yüzelli) TL ile iaşe, ibate ve yol masrafları, Türkiye Diyanet Vakfınca/Şubelerce karşılanır. 

   

  EK-1

   

  ERKEK DİN GÖREVLİLERİ HAFIZLIK, KUR’AN-I KERİM VE EZANI GÜZEL OKUMA YARIŞMALARI TAKVİMİ

  1) HAFIZLIK YARIŞMASI:

  a) İl ve ilçelerdeki yarışmalar ve bunların değerlendirilmesi, seçici kurullar tarafından 22 Nisan 2013 Pazartesi günü çalışma saati bitimine kadar sonuçlandırılacaktır. Yarışmalarda birinci olan personelin isimleri aynı tarihte İl Seçici Kurullarına bildirilecektir. İlçe sayısı beş ve beşten az olan illerde İlçe Seçici Kurulları ikinci ve üçüncü olanları da bildirecektir.

  b) İl Seçici Kurulları, il birincilerinin seçimi ile ilgili bütün işlemleri 06 Mayıs 2013 tarihine kadar sonuçlandıracaktır. Yarışmalarda birinci olan personelin isimlerini yarışmayı takip eden hafta içinde bölge final yarışma merkezi, il müftülüğüne (Bölge Seçici Kurullarına) bildireceklerdir.

  c) Bölge Seçici Kurulları, bölge yarışmalarını 16 Haziran 2013 tarihinde (Ek-3)’te belirtilen bölge merkezlerinde yapacak, yarışmalarda birinci olanın ismini aynı tarihte Başkanlığa göndereceklerdir.

  d) Yüksek Seçici Kurul X. Türkiye Hafızlık Final Yarışmasını 14 Temmuz 2013 tarihinde Manisa’da yapacaktır.

  HAFIZLIK YARIŞMASI TAKVİMİ

  Müracaat tarihi: 01–29 Mart 2013 tarihleri arası

  İl ve ilçelerdeki yarışmaların son tarihi: 22 Nisan 2013

  İl birincilerinin belirlenmesinin son tarihi: 06 Mayıs 2013

  Bölge yarışmalarının yapılacağı tarih: 16 Haziran 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı tarih : 14 Temmuz 2013

  2) KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI :

  a) İl ve ilçelerdeki yarışmalar ve bunların değerlendirilmesi, Seçici Kurullar tarafından 30 Nisan 2013 Salı günü çalışma saati bitimine kadar sonuçlandırılacaktır. Yarışmalarda birinci olan personelin isimleri aynı tarihte İl Seçici Kurullarına bildirilecektir. İlçe sayısı beş ve beşten az olan illerde İlçe Seçici Kurulları ikinci ve üçüncü olanları da bildirecektir.

  b) İl Seçici Kurulları, il birincilerinin seçimi ile ilgili bütün işlemleri 13 Mayıs 2013 tarihine kadar sonuçlandıracaktır. Yarışmalarda birinci olan personelin isimlerini aynı tarihte bölge final yarışması merkezi, il müftülüğüne (Bölge Seçici Kurullarına) bildirecektir.

  c) Bölge Seçici Kurulları, bölge yarışmalarını 23 Haziran 2013 tarihinde (Ek-4)’te belirtilen bölge merkezlerinde yapacak, yarışmalarda birinci olanların isimlerini aynı tarihte Başkanlığa bildirecektir.

  d) Yüksek Seçici Kurul X. Türkiye Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Final Yarışmasını 21 Temmuz 2013 tarihinde Sakarya’da yapacaktır.

  KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI TAKVİMİ

  Müracaat tarihi : 01–29 Mart 2013 tarihleri arası

  İl ve ilçelerdeki yarışmaların son tarihi: 30 Nisan 2013

  İl birincilerinin belirlenmesinin son tarihi: 13 Mayıs 2013

  Bölge yarışmalarının yapılacağı tarih: 23 Haziran 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı tarih :  21 Temmuz 2013


  3) EZANI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI:

  a) İl ve ilçelerdeki yarışmalar ve bunların değerlendirilmesi, seçici kurullar tarafından 24 Mayıs 2013 Cuma günü çalışma saati bitimine kadar sonuçlandırılacaktır. Yarışmalarda birinci olan personelin isimleri aynı tarihte İl Seçici Kurullarına bildirilecektir. İlçe sayısı beş ve beşten az olan illerde İlçe Seçici Kurulları ikinci ve üçüncü olanları da bildirecektir.

  b) İl Seçici Kurulları, il birincilerinin seçimi ile ilgili bütün işlemleri 03 Haziran 2013 tarihine kadar sonuçlandıracaktır. Yarışmalarda birinci olan personelin isimlerini aynı tarihte Bölge final yarışması merkezi, il müftülüğüne (Bölge Seçici Kurullarına) bildirecektir.

  c) Bölge Seçici Kurulları, bölge yarışmalarını 30 Haziran 2013 tarihinde (Ek-5)’te belirtilen bölge merkezlerinde yapacak, yarışmalarda birinci olanların isimlerini aynı tarihte Başkanlığa bildirecektir.

  d) Yüksek Seçici Kurul X. Türkiye Ezanı Güzel Okuma Final Yarışmasını 14 Temmuz 2013 tarihinde Şanlıurfa’da yapacaktır.

  EZANI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI TAKVİMİ

  Müracaat tarihi : 01–29 Mart 2013 tarihleri arası

  İl ve ilçelerdeki yarışmaların son tarihi: 24 Mayıs 2013

  İl birincilerinin belirlenmesinin son tarihi: 03 Haziran 2013

  Bölge yarışmalarının yapılacağı tarih: 30 Haziran 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı tarih :  14 Temmuz 2013

   

  EK-2

   

  KADIN DİN GÖREVLİLERİ KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA VE HAFIZLIK YARIŞMALARI TAKVİMİ

   

  1) HAFIZLIK YARIŞMASI:

  a) İl Seçici Kurulları, il birincilerinin seçimi ile ilgili bütün işlemleri 20 Mayıs 2013 tarihine kadar sonuçlandıracaktır. Yarışmalarda birinci olan personelin isimlerini yarışmayı takip eden hafta içinde bölge final yarışma merkezi il müftülüğüne (Bölge Seçici Kurullarına) bildireceklerdir.

  b) Bölge Seçici Kurulları, bölge yarışmalarını 02 Haziran 2013 tarihinde (Ek-7)’de belirtilen bölge merkezlerinde yapacak, yarışmalarda birinci olanın ismini aynı tarihte Başkanlığa göndereceklerdir.

  c) Yüksek Seçici Kurul V. Türkiye Hafızlık Final Yarışmasını 30 Haziran 2013 tarihinde Amasya’da yapacaktır.

  HAFIZLIK YARIŞMASI TAKVİMİ

   

  Müracaat tarihi: 01–29 Mart 2013 tarihleri arası

  İl birincilerinin belirlenmesinin son tarihi: 20 Mayıs 2013

  Bölge yarışmalarının yapılacağı tarih: 02 Haziran 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı tarih: 30 Haziran 2013

   

  2) KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI:

  a) İl Seçici Kurulları, il birincilerinin seçimi ile ilgili bütün işlemleri 27 Mayıs 2013 tarihine kadar sonuçlandıracaktır. Yarışmalarda birinci olan personelin isimlerini aynı tarihte bölge final yarışması merkezi il müftülüğüne (Bölge Seçici Kurullarına) bildirecektir.

  b) Bölge Seçici Kurulları, bölge yarışmalarını 09 Haziran 2013 tarihinde (Ek-6)’da belirtilen bölge merkezlerinde yapacak, yarışmalarda birinci olanların isimlerini aynı tarihte Başkanlığa bildirecektir.

  c) Yüksek Seçici Kurul V. Türkiye Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Final Yarışmasını 07 Temmuz 2013 Pazar günü Yozgat’ta yapacaktır. 

   

   

  KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI TAKVİMİ

   

  Müracaat tarihi : 01–29 Mart 2013 tarihleri arası

  İl birincilerinin belirlenmesinin son tarihi: 27 Mayıs 2013

  Bölge yarışmalarının yapılacağı tarih: 09 Haziran 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı tarih :  07 Temmuz 2013

    

   

   

  EK-3

   

  ERKEK DİN GÖREVLİLERİ HAFIZLIK YARIŞMASI BÖLGE MERKEZLERİ VE BU BÖLGELERDE YARIŞMAYA KATILACAK İLLER

  (Bölge Yarışma Tarihi 16 Haziran 2013)

   

  1. BÖLGE YARIŞMA

  2. BÖLGE YARIŞMA

  3. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: ŞANLIURFA

  MERKEZİ: GİRESUN 

  MERKEZİ: ADANA 

  1- DİYARBAKIR

  1- SAMSUN

  1- ADANA

  2- ADIYAMAN

  2- GİRESUN

  2- OSMANİYE

  3- MARDİN

  3- ORDU

  3- KİLİS

  4- BATMAN

  4- SİNOP

  4- HATAY

  5- ŞANLIURFA

  5- AMASYA

  5- K.MARAŞ

  6- GAZİANTEP

  6- ÇORUM

  6- MERSİN

  7- MALATYA

  7- TOKAT

  7- KARAMAN

  8- ELAZIĞ

  8- TRABZON

   

   

  9- RİZE

   

   

   

  4. BÖLGE YARIŞMA

  5. BÖLGE YARIŞMA

  6. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: BAYBURT 

  MERKEZİ: NİĞDE

  MERKEZİ: YALOVA

  1- AĞRI

  1- SİVAS

  1- ÇANAKKALE

  2- ERZİNCAN

  2- NEVŞEHİR

  2- YALOVA

  3- KARS

  3- KIRŞEHİR

  3- BURSA

  4- BAYBURT

  4- YOZGAT

  4- KIRKLARELİ

  5- ERZURUM

  5- NİĞDE

  5- TEKİRDAĞ

  6- ARTVİN

  6- KAYSERİ

  6- EDİRNE

  7- TUNCELİ

  7- AKSARAY

  7- BALIKESİR

  8- ARDAHAN

  8- KONYA

  8- KÜTAHYA

  9- GÜMÜŞHANE

   

  9- KOCAELİ

   

   

  10-SAKARYA

   

   

  11-BİLECİK

   

   

   

  7. BÖLGE YARIŞMA

  8. BÖLGE YARIŞMA

  9. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: UŞAK

  MERKEZİ: KARABÜK 

  MERKEZİ: ŞIRNAK 

  1- AYDIN

  1- KIRIKKALE

  1- HAKKARİ

  2- ANTALYA

  2- ÇANKIRI

  2- ŞIRNAK

  3- UŞAK

  3- KARABÜK

  3- SİİRT

  4- MANİSA

  4- BOLU

  4- VAN

  5- ISPARTA

  5- KASTAMONU

  5- IĞDIR

  6- İZMİR

  6- ANKARA

  6- BİTLİS

  7- BURDUR

  7- ESKİŞEHİR

  7- MUŞ

  8- MUĞLA

  8- ZONGULDAK

  8- BİNGÖL

  9- DENİZLİ

  9- DÜZCE

   

  10-AFYONKARAHİSAR

  10-BARTIN

   

   

   

  10. BÖLGE YARIŞMA

   

   

  MERKEZİ: İSTANBUL

   

   

  1- İSTANBUL

   

   

  TÜRKİYE HAFIZLIK FİNAL YARIŞMASI FİNAL MERKEZİ: MANİSA 

  TÜRKİYE HAFIZLIK FİNAL YARIŞMASI TARİHİ: 14 TEMMUZ 2013

   

  EK-4

   

  ERKEK DİN GÖREVLİLERİ KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI BÖLGE MERKEZLERİ VE BU BÖLGELERDE YARIŞMAYA KATILACAK İLLER

  (Bölge Yarışma Tarihi 23 Haziran 2013)

   

  1. BÖLGE YARIŞMA

  2. BÖLGE YARIŞMA

  3. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: ELAZIĞ 

  MERKEZİ: TRABZON 

  MERKEZİ: OSMANİYE 

  1- DİYARBAKIR

  1- SAMSUN

  1- ADANA

  2- ADIYAMAN

  2- GİRESUN

  2- OSMANİYE

  3- MARDİN

  3- ORDU

  3- KİLİS

  4- BATMAN

  4- SİNOP

  4- HATAY

  5- ŞANLIURFA

  5- AMASYA

  5- K.MARAŞ

  6- GAZİANTEP

  6- ÇORUM

  6- MERSİN

  7- MALATYA

  7- TOKAT

  7- KARAMAN

  8- ELAZIĞ

  8- TRABZON

   

   

  9- RİZE

   

   

   

  4. BÖLGE YARIŞMA

  5. BÖLGE YARIŞMA

  6. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: ERZİNCAN 

  MERKEZİ: YOZGAT 

  MERKEZİ: BALIKESİR 

  1- AĞRI

  1- SİVAS

  1- ÇANAKKALE

  2- ERZİNCAN

  2- NEVŞEHİR

  2- YALOVA

  3- KARS

  3- KIRŞEHİR

  3- BURSA

  4- BAYBURT

  4- YOZGAT

  4- KIRKLARELİ

  5- ERZURUM

  5- NİĞDE

  5- TEKİRDAĞ

  6- ARTVİN

  6- KAYSERİ

  6- EDİRNE

  7- TUNCELİ

  7- AKSARAY

  7- BALIKESİR

  8- ARDAHAN

  8- KONYA

  8- KÜTAHYA

  9- GÜMÜŞHANE

   

  9- KOCAELİ

   

   

  10-SAKARYA

   

   

  11-BİLECİK

   

   

   

  7. BÖLGE YARIŞMA

  8. BÖLGE YARIŞMA

  9. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: ISPARTA 

  MERKEZİ: KIRIKKALE 

  MERKEZİ: VAN 

  1- AYDIN

  1- KIRIKKALE

  1- HAKKARİ

  2- ANTALYA

  2- ÇANKIRI

  2- ŞIRNAK

  3- UŞAK

  3- KARABÜK

  3- SİİRT

  4- MANİSA

  4- BOLU

  4- VAN

  5- ISPARTA

  5- KASTAMONU

  5- IĞDIR

  6- İZMİR

  6- ANKARA

  6- BİTLİS

  7- BURDUR

  7- ESKİŞEHİR

  7- MUŞ

  8- MUĞLA

  8- ZONGULDAK

  8- BİNGÖL

  9- DENİZLİ

  9- DÜZCE

   

  10-AFYONKARAHİSAR

  10-BARTIN

   

   

   

   

  10. BÖLGE YARIŞMA

   

   

  MERKEZİ : İSTANBUL

   

   

  1- İSTANBUL

   

   

   

  TÜRKE KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA FİNAL MERKEZİ: SAKARYA

   TÜRKİYE KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA FİNAL YARIŞMASI TARİHİ: 21 TEMMUZ 2013

   

  EK-5 

  ERKEK DİN GÖREVLİLERİ EZANI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI BÖLGE MERKEZLERİ VE BU BÖLGELERDE YARIŞMAYA KATILACAK İLLER

  (Bölge Yarışma Tarihi 30 Haziran 2013)

   

  1. BÖLGE YARIŞMA

  2. BÖLGE YARIŞMA

  3. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: ADIYAMAN 

  MERKEZİ: SAMSUN 

  MERKEZİ: MERSİN 

  1- DİYARBAKIR

  1- SAMSUN

  1- ADANA

  2- ADIYAMAN

  2- GİRESUN

  2- OSMANİYE

  3- MARDİN

  3- ORDU

  3- KİLİS

  4- BATMAN

  4- SİNOP

  4- HATAY

  5- ŞANLIURFA

  5- AMASYA

  5- K.MARAŞ

  6- GAZİANTEP

  6- ÇORUM

  6- MERSİN

  7- MALATYA

  7- TOKAT

  7- KARAMAN

  8- ELAZIĞ

  8- TRABZON

   

   

  9- RİZE

   

   

   

  4. BÖLGE YARIŞMA

  5. BÖLGE YARIŞMA

  6. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: ARTVİN 

  MERKEZİ: AKSARAY 

  MERKEZİ:ÇANAKKALE 

  1- AĞRI

  1- SİVAS

  1- ÇANAKKALE

  2- ERZİNCAN

  2- NEVŞEHİR

  2- YALOVA

  3- KARS

  3- KIRŞEHİR

  3- BURSA

  4- BAYBURT

  4- YOZGAT

  4- KIRKLARELİ

  5- ERZURUM

  5- NİĞDE

  5- TEKİRDAĞ

  6- ARTVİN

  6- KAYSERİ

  6- EDİRNE

  7- TUNCELİ

  7- AKSARAY

  7- BALIKESİR

  8- ARDAHAN

  8- KONYA

  8- KÜTAHYA

  9- GÜMÜŞHANE

   

  9- KOCAELİ

   

   

  10-SAKARYA

   

   

  11-BİLECİK

   

   

   

  7. BÖLGE YARIŞMA

  8. BÖLGE YARIŞMA

  9. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: DENİZLİ 

  MERKEZİ: ANKARA 

  MERKEZİ: MUŞ 

  1- AYDIN

  1- KIRIKKALE

  1- HAKKARİ

  2- ANTALYA

  2- ÇANKIRI

  2- ŞIRNAK

  3- UŞAK

  3- KARABÜK

  3- SİİRT

  4- MANİSA

  4- BOLU

  4- VAN

  5- ISPARTA

  5- KASTAMONU

  5- IĞDIR

  6- İZMİR

  6- ANKARA

  6- BİTLİS

  7- BURDUR

  7- ESKİŞEHİR

  7- MUŞ

  8- MUĞLA

  8- ZONGULDAK

  8- BİNGÖL

  9- DENİZLİ

  9- DÜZCE

   

  10-AFYONKARAHİSAR

  10-BARTIN

   

   

   

   

   

  10. BÖLGE YARIŞMA

   

   

  MERKEZİ: İSTANBUL

   

   

  1- İSTANBUL

   

   

  TÜRKİYE EZANI GÜZEL OKUMA FİNAL MERKEZİ: ŞANLIURFA

   

  TÜRKİYE EZANI GÜZEL OKUMA FİNAL YARIŞMASI TARİHİ: 14 TEMMUZ 2013

   

  EK- 

  KADIN DİN GÖREVLİLERİ KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI BÖLGE MERKEZLERİ VE BU BÖLGELERDE YARIŞMAYA KATILACAK İLLER

   

  (Bölge Yarışma Tarihi 09 Haziran 2013)

   

  1. BÖLGE YARIŞMA

  2. BÖLGE YARIŞMA

  3. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: GAZİANTEP 

  MERKEZİ: ORDU 

  MERKEZİ: K.MARAŞ 

  1- DİYARBAKIR

  1- SAMSUN

  1- ADANA

  2- ADIYAMAN

  2- GİRESUN

  2- OSMANİYE

  3- MARDİN

  3- ORDU

  3- KİLİS

  4- BATMAN

  4- SİNOP

  4- HATAY

  5- ŞANLIURFA

  5- AMASYA

  5- K.MARAŞ

  6- GAZİANTEP

  6- ÇORUM

  6- MERSİN

  7- MALATYA

  7- TOKAT

  7- KARAMAN

  8- ELAZIĞ

  8- TRABZON

   

   

  9- RİZE

   

   

  4. BÖLGE YARIŞMA

  5. BÖLGE YARIŞMA

  6. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: ARDAHAN 

  MERKEZİ: KAYSERİ 

  MERKEZİ: KOCAELİ 

  1- AĞRI

  1- SİVAS

  1- ÇANAKKALE

  2- ERZİNCAN

  2- NEVŞEHİR

  2- YALOVA

  3- KARS

  3- KIRŞEHİR

  3- BURSA

  4- BAYBURT

  4- YOZGAT

  4- KIRKLARELİ

  5- ERZURUM

  5- NİĞDE

  5- TEKİRDAĞ

  6- ARTVİN

  6- KAYSERİ

  6- EDİRNE

  7- TUNCELİ

  7- AKSARAY

  7- BALIKESİR

  8- ARDAHAN

  8- KONYA

  8- KÜTAHYA

  9- GÜMÜŞHANE

   

  9- KOCAELİ

   

   

  10-SAKARYA

   

   

  11-BİLECİK

   

   

   

  7. BÖLGE YARIŞMA

  8. BÖLGE YARIŞMA

  9. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: MUĞLA 

  MERKEZİ:ZONGULDAK 

  MERKEZİ: BİNGÖL 

  1- AYDIN

  1- KIRIKKALE

  1- HAKKARİ

  2- ANTALYA

  2- ÇANKIRI

  2- ŞIRNAK

  3- UŞAK

  3- KARABÜK

  3- SİİRT

  4- MANİSA

  4- BOLU

  4- VAN

  5- ISPARTA

  5- KASTAMONU

  5- IĞDIR

  6- İZMİR

  6- ANKARA

  6- BİTLİS

  7- BURDUR

  7- ESKİŞEHİR

  7- MUŞ

  8- MUĞLA

  8- ZONGULDAK

  8- BİNGÖL

  9- DENİZLİ

  9- DÜZCE

   

  10-AFYONKARAHİSAR

  10-BARTIN

   

   

   

   

  10. BÖLGE YARIŞMA

   

   

  MERKEZİ: İSTANBUL

   

   

  1- İSTANBUL

   

   

   

  TÜRKİYE KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA FİNAL MERKEZİ: YOZGAT

   

  TÜRKİYE KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA FİNAL YARIŞMASI TARİHİ: 07 TEMMUZ 2013

  EK-

  KADIN DİN GÖREVLİLERİ HAFIZLIK YARIŞMASI BÖLGE MERKEZLERİ VE BU BÖLGELERDE YARIŞMAYA KATILACAK İLLER

   

  (Bölge Yarışma Tarihi 02 Haziran 2013)

   

   

  1. BÖLGE YARIŞMA

  2. BÖLGE YARIŞMA

  3. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: BATMAN

  MERKEZİ: RİZE 

  MERKEZİ: KİLİS 

  1- DİYARBAKIR

  1- SAMSUN

  1- ADANA

  2- ADIYAMAN

  2- GİRESUN

  2- OSMANİYE

  3- MARDİN

  3- ORDU

  3- KİLİS

  4- BATMAN

  4- SİNOP

  4- HATAY

  5- ŞANLIURFA

  5- AMASYA

  5- K.MARAŞ

  6- GAZİANTEP

  6- ÇORUM

  6- MERSİN

  7- MALATYA

  7- TOKAT

  7- KARAMAN

  8- ELAZIĞ

  8- TRABZON

   

   

  9- RİZE

   

   

  4. BÖLGE YARIŞMA

  5. BÖLGE YARIŞMA

  6. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: AĞRI 

  MERKEZİ: SİVAS 

  MERKEZİ: KÜTAHYA

  1- AĞRI

  1- SİVAS

  1- ÇANAKKALE

  2- ERZİNCAN

  2- NEVŞEHİR

  2- YALOVA

  3- KARS

  3- KIRŞEHİR

  3- BURSA

  4- BAYBURT

  4- YOZGAT

  4- KIRKLARELİ

  5- ERZURUM

  5- NİĞDE

  5- TEKİRDAĞ

  6- ARTVİN

  6- KAYSERİ

  6- EDİRNE

  7- TUNCELİ

  7- AKSARAY

  7- BALIKESİR

  8- ARDAHAN

  8- KONYA

  8- KÜTAHYA

  9- GÜMÜŞHANE

   

  9- KOCAELİ

   

   

  10-SAKARYA

   

   

  11-BİLECİK

   

   

   

  7. BÖLGE YARIŞMA

  8. BÖLGE YARIŞMA

  9. BÖLGE YARIŞMA

  MERKEZİ: AYDIN 

  MERKEZİ: ÇANKIRI 

  MERKEZİ: BİTLİS 

  1- AYDIN

  1- KIRIKKALE

  1- HAKKÂRİ

  2- ANTALYA

  2- ÇANKIRI

  2- ŞIRNAK

  3- UŞAK

  3- KARABÜK

  3- SİİRT

  4- MANİSA

  4- BOLU

  4- VAN

  5- ISPARTA

  5- KASTAMONU

  5- IĞDIR

  6- İZMİR

  6- ANKARA

  6- BİTLİS

  7- BURDUR

  7- ESKİŞEHİR

  7- MUŞ

  8- MUĞLA

  8- ZONGULDAK

  8- BİNGÖL

  9- DENİZLİ

  9- DÜZCE

   

  10-AFYONKARAHİSAR

  10-BARTIN

   

   

  10. BÖLGE YARIŞMA

   

   

  MERKEZİ: İSTANBUL

   

   

  1- İSTANBUL

   

   

   

  TÜRKİYE HAFIZLIK FİNAL YARIŞMASI FİNAL MERKEZİ: AMASYA

   

  TÜRKİYE HAFIZLIK FİNAL YARIŞMASI TARİHİ: 30 HAZİRAN 2013

   


  EK-8

   

   

   

   

   


  D U Y U R U

   

  2013 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MÜNASEBETİYLE ERKEK DİN GÖREVLİLERİ ARASINDA YAPILACAK HAFIZLIK, KUR’AN-I KERİM VE EZANI GÜZEL OKUMA YARIŞMALARI İLE İLGİLİ TAKVİM 

   

  HAFIZLIK YARIŞMASI TAKVİMİ

  Müracaat tarihi: 01–29 Mart 2013 tarihleri arası

  İl ve ilçelerdeki yarışmaların son tarihi: 22 Nisan 2013

  İl birincilerinin belirlenmesinin son tarihi: 06 Mayıs 2013

  Bölge yarışmalarının yapılacağı tarih: 16 Haziran 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı tarih: 14 Temmuz 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı yer: MANİSA 

  Hafızlık Final Yarışması Ödülleri:

  Birinciye 10.000- TL

  İkinciye 9.000- TL

  Üçüncüye 8.000- TL

   

  KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI TAKVİMİ

  Müracaat tarihi : 01–29 Mart 2013 tarihleri arası

  İl ve ilçelerdeki yarışmaların son tarihi: 30 Nisan 2013

  İl birincilerinin belirlenmesinin son tarihi: 13 Mayıs 2013

  Bölge yarışmalarının yapılacağı tarih: 23 Haziran 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı tarih:  21 Temmuz 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı yer: SAKARYA

   

  Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Ödülleri:

  Birinciye 6.000- TL

  İkinciye 5.000- TL

  Üçüncüye 4.000- TL 

  EZANI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI TAKVİMİ

  Müracaat tarihi: 01–29 Mart 2013 tarihleri arası

  İl ve ilçelerdeki yarışmaların son tarihi: 24 Mayıs 2013

  İl birincilerinin belirlenmesinin son tarihi: 03 Haziran 2013

  Bölge yarışmalarının yapılacağı tarih: 30 Haziran 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı tarih:  14 Temmuz 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı yer: ŞANLIURFA

   

  Ezanı Güzel Okuma Yarışması Ödülleri:

  Birinciye 5.000- TL

  İkinciye 4.000- TL

  Üçüncüye 3.000- TL

   

  Müracaatlar Müftülüğümüze yapılacaktır. Yarışmalara ait şartname Müftülüğümüzce imza karşılığı tebliğ edilecektir.

   

   

  ERKEK DİN GÖREVLİLERİMİZE DUYURULUR 

  EK- 9

   

   

   


  D U Y U R U

   

   

  2013 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MÜNASEBETİYLE KADIN DİN GÖREVLİLERİ ARASINDA YAPILACAK HAFIZLIK VE KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMALARI İLE İLGİLİ TAKVİM

   

   

  KADIN DİN GÖREVLİLERİ HAFIZLIK YARIŞMASI TAKVİMİ

  Müracaat tarihi: 01–29 Mart 2013 tarihleri arası

  İl birincilerinin belirlenmesinin son tarihi: 20 Mayıs 2013

  Bölge yarışmalarının yapılacağı tarih: 02 Haziran 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı tarih: 30 Haziran 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı yer: AMASYA

  Hafızlık Final Yarışması Ödülleri:

  Birinciye 10.000- TL

  İkinciye 9.000- TL

  Üçüncüye 8.000- TL

   

   

  KADIN DİN GÖREVLİLERİ KUR’AN-I KERİMİ GÜZEL OKUMA

  YARIŞMASI TAKVİMİ

  Müracaat tarihi : 01–29 Mart 2013 tarihleri arası

  İl birincilerinin belirlenmesinin son tarihi: 27 Mayıs 2013

  Bölge yarışmalarının yapılacağı tarih: 09 Haziran 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı tarih: 07 Temmuz 2013

  Türkiye finalinin yapılacağı yer: YOZGAT

   

  Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Ödülleri

   

  Birinciye 6.000- TL

  İkinciye 5.000- TL

  Üçüncüye 4.000- TL

   

   

   

   

   

  Müracaatlar Müftülüğümüze yapılacaktır. Yarışmalara ait şartname Müftülüğümüzce imza karşılığı tebliğ edilecektir.

   

   

  KADIN DİN GÖREVLİLERİMİZE DUYURULUR

  EK-2

  2013 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MÜNASEBETİYLE DÜZENLENECEK HUTBE VE ŞİİR YAZMA YARIŞMALARIYLA İLGİLİ ŞARTNAME

  1. AMAÇ:

  Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde personelimizin yeteneklerini geliştirmelerini, planlı çalışma alışkanlığı kazanmalarını ve mesleklerini cesaretle yapacak şekilde kendilerine güven duymalarını sağlamaktır.

  1. YARIŞMA KONULARI:

  A. Hutbe yazma yarışması konuları:

  a) Camilerde kadınlara ait mekanların iyileştirilmesi

  b) Namazda ta’dil-i erkan

  c) İslam’ın insan onuruna verdiği değer

  d) Cami, cemaat ve toplum bilinci

  e) Mabet ve mektep olarak camilerimiz

  f) Kalbi mescitlere bağlı yaşamak

  g) Cami ve kadın buluşması

  h) Camilerin imar ve inşası

  B. Şiir yazma yarışma konuları:

  Cami, cemaat, ibadet, birlik-beraberlik, sevgi,kardeşlik, insan onuru konuları.

  1. YARIŞMALARA KATILMA ŞARTLARI:

  Başkanlığımız taşra teşkilatında görevli asıl-vekil ve sözleşmeli, erkek-kadın bütün personel katılabilecektir. Yarışmaya katılacak eserler özgün olacak; çeviri, uyarlama ve derleme olmayacaktır.

  Özellikle hutbe yazma yarışması bütün illerimizde açılacak, müftülerimiz, personelini özellikle hutbe yazma yarışmasına katılmaya teşvik edecek, her il hutbe yazma yarışması birincisi olan hutbeyi belirleyerek Başkanlığımıza zamanında gönderecektir.

  1. MÜRACAAT:

  Hutbe ve Şiir Yazma Yarışmasına şartları tutan personel, eserlerini imzalamış olarak 03 Haziran 2013 Pazartesi günü mesai bitimine kadar bağlı bulundukları müftülüklere teslim edecektir. Önceki yıllarda Türkiye finallerine katılarak birinci, ikinci ve üçüncü olan personelin müracaatları kabul edilmeyecektir.

  1. UYGULAMA:

  a) Hutbe ve Şiir Yazma yarışmasında değerlendirme, ilgili kurulca edebi unsurlar, temanın işleniş tarzı, Türkçe ve gramer kuralları üzerinden yapılacaktır.

  b) Yarışmaların değerlendirilmesi yalnızca il merkezinde yapılacak ve il genelindeki isteyen bütün görevliler yukarıda belirtilen şiir yazma konularından seçtiği bir konuda katılacak, il birincisi olanlar Türkiye genelinde yapılacak yarışmada ili temsil edecektir. 

  1. SEÇİCİ KURUL: 

  a) İl Seçici Kurulu,

  İl genelindeki seçmelerin ve değerlendirmelerin yapılacağı Hutbe ve Şiir Yazma Yarışması İl Seçici Kurulu; il müftüsünün başkanlığında, bir müftü yardımcısı, baş/uzman/vaizlerden bir kişi, ilahiyat fakültesi öğretim üyesi/görevlisi bir kişi, eğitim merkezinden bir eğitim görevlisi, hutbe ve şiir yazma konusunda temayüz etmiş imam–hatip lisesi meslek dersi veya din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni iki kişi ile iki edebiyat öğretmeninden olmak üzere en az beş kişiden oluşur 

  b) Yüksek Seçici Kurul,

  Diyanet İşleri Başkanlığınca tespit edilecektir. 

  7. DEĞERLENDİRME ESASLARI 

  A- Hutbe Yazma Yarışmasında İl Seçici Kurulları şu hususlara dikkat eder:

   a) Hutbe metninin özgün olmasına, 12 punto ve Times New Roman karakteri ile yazılmasına ve A4 kâğıdın bir sayfasını geçmemesine,

  b) Ayet ve hadislerin kaynaklarının dipnotlarda gösterilip gösterilmediğine,

  c) Henüz netleşmemiş görüşlere yer verilerek gereksiz tartışmalara ve huzursuzluğa sebep olacak hususlara yer verilmemesine dikkat edilecektir.

  Değerlendirme;

  1- Temanın kısa, anlaşılır ve düzgün cümlelerle işleniş tarzı 20 puan,

  2- Edebi unsurlar (giriş, gelişme, sonuç, dip not vb.) 30 puan,

  3- Türkçe ve yazım kuralları 20 puan,

  4- Konuya hakimiyet, yeterli araştırma ve inceleme 20 puan,

  5- Ön yargıya ve politik görüşlere yer vermeme 10 puan.

  Toplam 100 puan.

  B- Şiir Yazma Yarışmasında İl Seçici Kurulu şu hususlara dikkat eder:

  a) Şiir metninin özgün olmasına, 12 punto ve Times New Roman karakteri ile yazılmasına ve A4 kâğıdına yazılmasına,

  b) Şiirlerin 3 kıtadan az ve 10 kıta’dan fazla olmamasına dikkat edilecektir.

  Değerlendirme;

  1- Temanın işleniş tarzı 20 puan,

  2- Edebi unsurlar 30 puan,

  3- Türkçe ve yazım kuralları 20 puan,

  4- Konuya hakimiyet 20 puan,

  5- Ön yargıya ve politik görüşlere yer vermeme 10 puan.

  Toplam 100 puan.

  Yarışmacıların puanı, yarışma Seçici Kurul Üyeleri tarafından verilen puanların aritmetik ortalamasıdır. Eşitlik olması halinde sırayla değerlendirmeye esas olan hususlardaki puanlara bakılacak, eşitlik bozulmadığı takdirde kur’a çekimine gidilecektir.

  1. YARIŞMA TAKVİMİ:

  Hutbe ve Şiir Yazma Yarışmalarına katılacak görevliler, eserlerini 03 Haziran 2013 Pazartesi günü mesai bitimine kadar il ve ilçe müftülüklerine, ilçe müftülükleri de 28 Haziran 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar il müftülüğüne teslim edecektir.

  İl müftülükleri de Seçici Kurullarını toplayarak gerekli çalışmalarını yapacak, il birincilerini 19 Temmuz 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar belirleyecekler ve metinleri 26 Temmuz 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar Din Hizmetleri Genel Müdürlüğüne göndereceklerdir.

  Yüksek Seçici Kurul, eserleri 20 Eylül 2013 Cuma gününe kadar sonuçlandıracak ve Türkiye 1., 2. ve 3.’üncüsünü belirleyecektir.

  1. MÜKAFAATLAR: 

  Yarışmalarda başarılı olan personele il müftülüklerince teşvik ödülleri verilebilir. Başkanlıkça Hutbe ve Şiir Yazma yarışmalarında dereceye girenlerden:

   

  Birinciye 3.000- TL

  İkinciye 2.000- TL

  Üçüncüye 1.000- TL

   

  Hutbe ve Şiir Yazma yarışmasında teşvik ödülüne layık görülenlere de Başkanlıkça 500 TL. ödül verilecektir.

   

  1. DİĞER ŞARTLAR:

  a) İlgili kurullarca yapılan değerlendirme sonuçları ve kararları bir tutanakla tespit edilerek özel dosyasında saklanır.

  b) Yarışma sonuçları tutanakların seçici kurulda görevli bütün üyelerce imzalanmasından sonra ilan edilecektir.

  c) Diyanet İşleri Başkanlığına gönderilen eserler, iade edilmeyecek ve Başkanlık bunları yayınlama hakkına sahip olacaktır. Eser sahiplerine verilen ödüller, telif hakkı yerine sayılacaktır. İl Seçici Kurulu değerlendirmeleri sonucunda birinci olan eserler dışındakiler bir yıl süreyle il müftülüğünde muhafaza edilecek, süre sonunda imha edilecektir.

  d) Yarışmalara katılan personel, bu şartname hükümlerini ve seçici kurul kararlarını kabul etmiş sayılır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde Diyanet İşleri Başkanlığının kararları geçerlidir.

  e) İl Seçici Kurullarında üye olarak görevlendirilenlerden kurumlarınca yolluk ve yevmiye ödenmeyenlere azami net 100-(Yüz) TL ile iaşe, ibate ve yol masrafları, Yüksek Seçici Kurullarda başkan ve üye olarak görevlendirilenlerden kurumlarınca yolluk ve yevmiye ödenmeyenlere azami net 150-(Yüzelli) TL ile iaşe, ibate ve yol masrafları, Türkiye Diyanet Vakfınca/Şubelerce karşılanır. 

                                                                      D U Y U R U

   

   

  2013 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MÜNASEBETİYLE TAŞRA TEŞKİLATINDA GÖREVLİ PERSONEL ARASINDA YAPILACAK HUTBE VE ŞİİR YAZMA YARIŞMALARI İLE İLGİLİ TAKVİM

   

  Yarışmaya katılacak görevliler, eserlerini 03 Haziran 2013 Pazartesi günü mesai bitimine kadar il ve ilçe müftülüklerine, ilçe müftülükleri de 28 Haziran 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar il müftülüklerine teslim edecektir.

   

  İl müftülükleri seçici kurullarını toplayıp gerekli çalışmalarını yaparak, il birincilerini 19 Temmuz 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar belirleyecekler ve metinleri 26 Temmuz 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar Din Hizmetleri Genel Müdürlüğüne göndereceklerdir.

   

  Yüksek Seçici Kurul, eserlerin incelenmesini 20 Eylül 2013 Cuma gününe kadar sonuçlandıracak ve Türkiye 1., 2. ve 3’üncüsünü belirleyecektir.

   

  YARIŞMA KONULARI:

   

  A. Hutbe Yazma Yarışması Konuları:

   

   

  a) Camilerde kadınlara ait mekanların iyileştirilmesi 

  b) Namazda ta’dil-i erkan

  c) İslam’ın insan onuruna verdiği değer

  d) Cami, cemaat ve toplum bilinci

  e) Mabet ve mektep olarak camilerimiz

  f) Kalbi mescitlere bağlı yaşamak

  g) Cami ve kadın buluşması

  h) Camilerin imar ve inşası

  B. Şiir Yazma Yarışması Konuları:

   

  Cami, cemaat, ibadet, birlik-beraberlik, sevgi,kardeşlik, insan onuru konuları.

   

  C. Hutbe ve Şiir yazma Yarışmaları Ödülleri:

   

  Birinciye 3.000- TL

  İkinciye 2.000- TL

  Üçüncüye 1.000- TL

  Müracaatlar Müftülüğümüze yapılacaktır. Yarışmalara ait şartname Müftülüğümüzce imza karşılığı tebliğ edilecektir.

  TÜM PERSONELİMİZE DUYURULUR


  <밼Ŭ>

  Duyuru Arşivi

 • 08.01.2016 2016 Yılı Görevde Yükselme Sınav Duyurusu
 • 2016 Yılı Vaizlik Giris Sınav Duyurusu
 • 2016 PERSONEL HATİM PROGRAMI
 • 2016 Yılı Murakıplık Giriş Sınav Duyurusu
 • 2015 YILI UMRE DİN GÖREVLİSİ SEÇİMİNE İLŞKİN ESASLAR
 • 18 Temmuz 2014 Cuma Hutbesi Değişti
 • 21 Şubat Hutbesi Değişti
 • --2014 YILI HATİM PROGRAMIMIZ!
 • --GÖREVLİLERİMİZİN DİKKATİNE! İKYS HAKKINDA
 • YENİ DÖNEM KAYIT TARİHLERİ-YENİ
 • YAZ KURSUNA KAYITLAR NASIL YAPILIR?
 • 2013 Yılı İhtisas Kursu Giriş Yazılı Sınavı Soru ve Cevapları
 • YAZ KUR’AN KURSLARI UYGULAMA ESASLARI
 • 2013 Yılı Diyanet İşleri Uzmanı Alım Duyurusu
 • 2013 Yılı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzman Yard. Alım Duyurusu
 • --YENİ CAMİLER GENELGESİ YAYINLANDI
 • 2013 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası yarışmaları
 • Yurtdışı Sözleşmeli Din Görevlisi Mesleki Ehliyet Mülakatı Yeri ve Tarihi
 • Müfettiş Yardımcılığı Yazılı Sınav Sonuçları
 • 2012 Yılı Murakıplık Giriş Sınavı Sonuçları
 • "ALO 190 FETVA HATTI" Dini sorularınıza cevap veriyor
 • Yeni ilçe müftümüz görevine başladı
 • 2012 Yılı Sabık (K.K.Öğr.,İ.H. ve M.K.) Personel Yerleştirme Sonuçları
 • KADROLU-2012-II AÇIKTAN ATAMA SÖZLÜ SINAVA GİRECEK ADAYLARIN DİKKATİNE
 • 2012 Yılı K.Kursu Uzman Öğreticiliği ile Uzman İmam-Hatiplik Alımı ve e-Başvuru Duyurusu
 • KADROLU-2012-II Açıktan(KKÖ,İ.H.,M.K) Atama Alım Duyurusu
 • BAŞKANLIĞIMIZ 400 MURAKIP ALACAK
 • Kur’an Kursu Başöğreticisi, Başimam-Hatip, Başmüezzin Alımı
 • 2012 Yılı İçerisinde Nakil Talebinde Bulunmayan Ve Görev Yeri Değiştirilmesi Gereken Personelin Dikkatine
 • Hacca Gidiş Tarihleri ve Kafile Bilgileri Belli Oldu
 • MBSTS Sınava Giriş Belgesi
 • 2012 Sözleşmeli Personel Yerleştirme Sonuçları
 • 2012 Yılı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) Duyurusu
 • Sözleşmeli Personel alımı
 • 2012 Yılı Yeterlik Sınav Sonuçları Açıklandı
 • 2012 Yaz Kur’an Kursu Öğrenci Kayıt İşlemleri Ekranı
 • 2012 yılının hac kuraları çekildi
 • Fahri Kur’an Kursu Öğreticisi Olup Kadroya Atananlar Göreve Başlıyor
 • Kadrolu-2012-I Açıktan Atama Sözlü Sonuçları belli oldu.
 • 2012 Yılı Yeterlik Sözlü Ve Uygulamalı Sınav Yeri ve Tarihi belli oldu.
 • 2012-1 Açıktan Atama Aday Sözlü Yer ve Tarih Bilgileri Duyurusu
 • Sözleşmeli K.K.Ö ve İ.Hatip Sözlü Sınav Yer ve Tarih Duyurusu
 • Yeterlik Sınav Sonuçları Açıklandı
 • Hizmet İçi Eğitim İhtisas Kursuna Kursiyer Seçimi
 • Kutlu Doğum Haftası Nedeniyle 06-13.04.2012 tarihlerindeki Hutbeler Değişti.
 • Diyanet’te 3000 Kadrolu Alımı
 • Başvaizlik Sınav Duyurusu
 • 30 İlçe Müftülüğü İle 120 İlçe Vaizliği Kadrosuna Atama Yapıldı
 • Kur’an Kursu öğreticisi ve İmam-Hatip alımı
 • 2012 Hac Başvuru Tarihleri Belli Oldu
 • 2012 Hac için Görevli Personel Seçimi Kriterleri
 • Yeterlilik Sınavı Soruları ve Cevap Anahtarları
 • Fahri K.K.Öğreticileri için Becayiş İşlemleri
 • 653 Sayılı KHK.kapsamında K.K.Öğreticisi olarak atanmaya hak kazananların Yerleştirme Sonuçları(KADROLU-2011-II)
 • 2012 Yeterlik Yazılı Sınavına Giriş Belgesi
 • Murakıplıktan Vaizliğe Geçiş Sınavı ile Vaizlik Giriş Sınavı Duyurusu (e-başvuru:05.03.2012-19.03.20
 • Yurtdışı Sürekli Göreve Atanacak Personel Sınav Duyurusu
 • Yeterlik Sınav başvuru süresi 23.02.2012 tarihine kadar 2 (iki) gün süre ile uzatılmıştır.
 • Diyanet İşleri Başkanlığı Yeterlilik Yazılı Sınavı Ek Duyurusu
 • 2012 Yeterlik Yazılı Sınav Ücretini Yatırdıkları Halde Halen M.E.B. E-Başvuru Sisteminde Kaydı Bulunmayan Adaylarla İlgili Duyuru
 • Fahri Kuran Kursu öğreticleri atanmaya hak kazananların kurs tercih işlemleri
 • Diyanet Vakfı Burs Müracatları Sonuçlandı
 • 14-15.01.2012 Tarihlerinde yapılan Mes.Yet.Sınav Sonuçları(2011-II)
 • 653 Sayılı KHK.kapsamında K.K.Öğreticisi olarak atanmaya hak kazananların yerleştirme işlemleri(2011-II)
 • 2012 Yılı Yeterlik Yazılı Sınavı Duyurusu
 • 2012 Yılı İlçe İlçe Müftülüğü Başkanlık Duyurusu ve E-Başvuru
 • Yurtdışında görevlendirilecek Din Görevlilerinin seçimi amacıyla 19.12.2011 - 06.01.2012 tarihleri arasında yapılan Mesleki Ehliyet Mülakat sonuçları
 • Öğretmen, Öğrenci ve Veliler İçin 10 Günlük Umre Programı
 • 2012 Yılı İlçe veya Cezaevi Vaizliği naklen atanma duyurusu
 • Fahri Kur'an Kursu yeterlik Sınavları 14-15 Ocak'ta yapılacak.
 • 30.12.2011 2011-II Eğitim Görevlisi Sözlü Sınav Yer ve Tarih Bilgileri
 • 28.12.2011 Diyanet İşleri Başkanlığı 2012 Yılı Sınav Takvimi
 • 31.12.2011 2011 Yılı Açıktan Atama(Sabık Personel) Sözlü Sınav ve Yerleştirme Sonuçları • Vedâ Hutbesi

  Allah'a hamd-ü senâ ederiz. O'na döneriz. Nefislerimizin fenalıklarından ve kötü amellerimizden O'na sığınırız. Allah'ın hidâyet ettiğini, kimse doğru yoldan çıkaramaz. Allah'ın şaşırttığını kimse yola koyamaz.
  Şehâdet ederim ki Tanrı yoktur, sadece Allah vardır! Bir'dir, eşi ve benzeri yoktur. Yine şehâdet ederim ki Muhammed, O'nun kulu ve Rasûlüdür.
  Ey Allah'ın kulları !..
  Allah'tan korkmanızı ve O'na itaat etmenizi vasiyet ederim.

  Ey İnsanlar!...
  Sözlerimi iyi dinleyiniz... Çünkü bu seneden bonra bir daha sizinle burada tekrar buluşup buluşamayacağımı bilmiyorum..

  Ey İnsanlar!..
  Bugünün ne günü olduğunu biliyor musunuz? Burası, Belde-i Haram'dır.(Mekke'dir) Bugününüz nasıl mukaddes bir gün, bu ayınız nasıl mukaddes bir ay, bu şehriniz nasıl mukaddes bir şehir ise, biliniz ki canılarınız, mallarınız, ırzlarınız da; bu mukaddes gün, bu mukaddes ay, bu mukaddes şehir gibi yek diğerinize karşı mukaddestir. Bunlara tecavüz haramdır.

  Ey Ashabım!...
  Yarın Rabbinize kavuşacaksınız ve bugünki her hâl ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski dalâletlere (sapıklıklara) dönüp de birbirinizin boynunu vurmayınız!

  Ashabım ! ...
  Eskiden câhiliyet devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu Rabia'nin kan davasıdır.

  Ashabım! ...
  Her türlü riba (tefecilik) kaldırılmıştır İlk kaldırdığım riba, Abdulmuttalib'in oğlu Abbas'ın ettiği ikrazlardır(borç vermelerdir) Allah'ın emriyle faizcilik artık yasaktır. Eski câhiliyet devrinden kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. Borçlular, alacaklılara yalnız aldıkları parayı ödeyeceklerdir.
  Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız...

  Ashabım!.
  Kimin yanında bir emanet varsa, onu sahibine versin. Hediyeler, hediye ile karşılanır.
  Başkalarına kefil olan, kefaletin sorumluluğunu üstüne alır.

  Ey İnsanlar!
  Bugün şeytan sizin topraklarınızda yeniden nüfuz ve saltanat kurmak gücünü ebedî sûrette kaybetmiştir. Fakat siz; bu kaldırdığım şeyler dışında, küçük gördüğünüz işlerde ona uyarsanız, onu sevindirmiş olursunuz.
  Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız!
  Ey insanlar ! ...
  Kadınların haklarına riayet ediniz. Bu hususta Allah'tan korkunuz. Siz kadınları, Allah emaneti olarak aldınız; onları Allah adına söz vererek helâl edindiniz. Sizin kadınlar üzerinde haklarınız olduğu gibi, onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız; onların aile şerefini , sizin hoşlanmadığınız hiçbir kimseye çiğnetmemeleridir.
  Eğer razı olmadığınız herhangi bir kimseyi aile yuvanıza alırlarsa, onları uyarıp, sakındırabilirsiniz. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşrû bir şekilde hertürlü yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarını sağlamanızdır. Onlar sizin haklarınıza riayet etsinler...Siz de onlara nezâketle muamele edin.
  Bir kadının kocasının izni olmadıkça onun malından bir şeyi başkasına vermesi, helâl olmaz.
  Kölelerinize gelince... Onlara da yediğinizden yedirmeğe, giydiğinizden giydirmeğe çalışın.
  Affedemeyeceğiniz bir hata işlerlerse kendilerine izin verin. Fakat asla eziyet etmeyin. Çünkü onlar da Allah'ın kuludur.

  Ey müminler!..
  Sözümü iyi dinleyin, iyi anlayın...
  Muhakkak ki Rabbiniz birdir. Babanız da birdir; hepiniz Adem'in çocuklarısınız... Adem ise topraktandır.
  Hiç kimsenin başkaları üzerinde üstünlüğü yoktur.
  Şeref ve üstünlük, ancak fazilet iledir.
  Müslüman müslümanın kardeşidir.
  Bütün müslümanlar kardeştir, eşit hakka mâliktir.
  Din kardeşinize ait olan herhangi birşeye, bir hakka tecavüz etmek, gönül rızası ile olmadıkça, başkası için helâl olmaz.
  Haksızlık yapmayın...Haksızlığa da boyun eğmeyin.
  Ahâlinin haklarını gasp etmeyin.
  Sakın benden sonra kâfirlerin yaptığı gibi birbirinizle boğuşmayın..
  Ey Müminler!
  Size iki emanet bırakıyorum..Siz onlara sıkı sarıldıkça, yolunuzu şaşırmazsınız. O emanetler de Allah'ın kitabı Kur'ân ve Benim Sünnetimdır!.
  Ey Ashabım!
  Nefsinize zulmetmeyin...Nefsinizin de üzerinizde hakkı vardır.

  Ey İnsanlar!
  Allah , herkese düşen miras hakkını Kur'ân 'da bildirmiştir. Mirasçılar için ayrıca vasiyetnâme yapmaya hâcet yoktur.
  Ey İnsanlar!
  Her câni kendi suçunundan kendisi sorumludur. Hiçbir câninin işlediği suçun cezasını evlâdı çekmez. Hiç bir evlâdın suçundan da babası sorumlu tutulamaz.
  Ey İnsanlar!
  Mutemâdiyen dönmekte olan zaman, Allah'ın gökleri, yerleri yarattığı günki vaziyete dönmüştür..
  Bir yıl, ay ölçüsüyle 12 aydır.Bunlardan dördü, haram aylardır. Bunlardan üçü, arka arkaya Zilka'de, Zilhicce, Muharrem'dir. Dördüncüsü Receb'tir, ki Cümade-l âhire ile Şaban arasındadır. Bu sene haram aylar eskilerine geldi. Hac mevsimi yine Zilhicce'nin onuncu gününe rastladı.
  Ey İnsanlar!
  Allah'a kulluk edin.
  Beş vakit namazınızı kılın.Ramazan orucunu tutun.
  Emirlerime itaat edin. O takdirde Rabbinizin Cennetine girersiniz.
  Ey İnsanlar!
  Aşırı gitmekten sakınınız. Sizden öncekilerin mahvolmalarının sebebi, dinde ifratta olmaları idi. Hac usûllerini benden öğrenin. Muhakkak olarak bilmiyorum, belki bu seneden sonra bir daha haccedemem.
  Bu nasihatlarımı burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin. Olabilir ki, kendisine bildirilenler, burada bulunanlardan daha iyi anlayarak bunları korumuş olurlar.

  Ey insanlar!
  Yarın beni sizden soracaklar.. Ne dersiniz?
  Risâletimi tebliğ ettim mi? Görevimi yaptım mı?..
  (Ashab bu soruya hep bir ağızdan "EVET!..Yemin ederiz ki tebliğ ettin. Bize nasihat ve tebligatta bulundun. Böylece şehâdet ederiz." der.
  Vâdi artık bu sözlerle çalkalanmaktadır.
  Allah Rasûlü parmağını havaya kaldırarak, üç kez;
  "Şâhid ol Ya Rabbi!"
  "Şâhid ol Ya Rabbi!"
  "Şâhid ol Ya Rabbi!"
  Buyurur.


   
   
  Esma-u Hüsna
  Takvim
  Hava Durumu
  Anlık
  Yarın
  11° 1°
  Site Haritası